vf5fsJacky

Ano, čtete dobře. Sega včera ve vší tichosti oznámila Nový Virtua Fighter. Tedy, ‘nový’…

Koncem března 2015 totiž na arkádových automatech nahradí současný Virtua Fighter 5 Final Showdown version A revision 1 nová, updatovaná verze — Virtua Fighter 5 Final Showdown version B. Co přinese?

To je obtížnější otázka, než by se mohlo zdát. Je velmi pravděpodobné, že se dočkáme drobných úprav jednotlivých postav, které hru vybalancují — ale jisté to není. Sega totiž neřekla, co nový patch přinese. Zatím oznámila jen, co vezme.

VF5FS bude totiž tímto patchem vyjmuto ze sítě ALL.NET. Že vám to nic neříká? Není divu, mimo Japonsko se o ní moc neví. Při tom to ale byla jedna z největších revolucí v moderní historii bojovek.

ALL.NET představila sega poprvé v roce 2001, spolu s první hrou pro něj upravenou — VF4. Tento systém umožňoval online propojení arkádových automatů mezi sebou — ale i mnohem víc. Byl to systém, umožňující sdílení dat. Díky němu když do arkádového automatu dáte kartu se svým profilem, načtou se vám vaše data, statistiky, kostýmy… Díky němu funguje systém streamování her přímo z automatů nebo automatické nahrávání zápasů přímo na Youtube — a jako první umožnil i online hraní na použitelné úrovni. A v neposlední řadě umižňuje online patchování arkádových automatů, které nahradilo neuvěřitelně zldouhavé a nákladné manuální patchování z dřívějších dob. Do dneška představuje ALL.NET natolik dokonalý a propracovaný nástroj, který využívají všechny (a to myslím doslova) arkádové automaty s bojovkami, Tekken a Street Fighter nevyjímaje.

Vyjmutí VF5FS z tohoto systému znamená, že ve hře přestanou fungovat karty s profily a tím pádem i všechny customizace postav, statistiky, získané ranky tituly a vůbec všechno. Bude možné pouze hrát 1v1 na lokální úrovni. Současně to znamená, že VF5FS se už žádného dalšího patche nedočká, protože bez ALL.NET by jeho zavedení bylo příliš nákladné.

Je zřejmé, že Sega se připravuje na konec VF5FS, který má přijít v blízké době (řádově by se mohlo jednat o jeden až dva roky). Co ale bude dál, to zatím oficiálně nikdo neví. Vyjde VF6? Připravuje Sega jinou bojovku, která VF na trhu nahradí? Nebo se připravuje na vyklizení pole 3D bojovek? To ukáže až čas.