Tak, máme za sebou první velkou (Capcom Pro Tour) akci po vydání SF5, tak je na čase se na tu hru konečně trochu kouknout, ne?

Pro začátek jedno: žádnou “recenzi” na SFV jsem nepsal a ani psát nebudu. To, že je hra “nedodělaná” ve všech ohledech kromě (online a offline) verusus obsahu je na první pohled zřejmé. To, že Capcom nezvládá je po včerejšku zjevné taky — scéna, kdy Infiltration po výhře zařval “Time for new Alex trailer!” do mikráku a sál začal skandovat ALEX!!! ALEX!!! ALEX!!! … a Capcom pustil Rashidovu hudbicku a nic..? Ta mluví za všechno. To, že je hra podle všeho dobrá a že i spousta dřívějších haterů ji teď hraje a líbí se jim (Ano, všem ne. To je ale asi jasné, bez ohledu na předmětný titul) je druhá věc.

Tím považujme “recenzi” na SF5 za uzavřenou. A teď k těm slibovaným postřehům. K většině jsem přišel během Final Round teď o víkendu — z komentářů komentátorů, z rozhovorů co kde byly k vidění, z twittwru atp.

Ryu
Ryu není top tier. Někdo ho dává do A, někdo do B, ale A+ (nebo S) není. Přes to například Tokido dropnul Sima (kterýho většina lidí řadí nad Ryua, často dost vysoko nad něj) a picknul Ryua. Nevím, jak moc je to finální volba, ale zdá se, že je.

Co mě zaujalo je jeho (údajné, přímo od něj jsem to neslyšel a kdybych slyšel, japonsky bych beztak nerozumněl) odůvodnění tohoto kroku: Podle něj je Dhalsim jako postava o hodně silnější než Ryu a dostane tě mnohem dál… Ale Ryu — ač sám o sobě slabší — má k dispozici lepší tooly, které umožnují hráči, aby on sám byl silnější a aby carryoval svoji postavu místo naopak (jak je tomu u Sima).

FANG
FANG je jedna z nejmíň prozkoumaných postav v SF5. A skoro nikdo ho pořádně nezná a neví, jak proti němu hrát. Přes to ho top hráči, co ho pickli, dropujou jak na běžícím pásu. Prakticky jediný, kdo ho ještě hraje, je Mortal Kombat (polo)bůh SonicFox, který se s ním dostal do TOP8. Xian ho (údajně) po Final Round dropnul a nehodlá se ho už ani dotknout. Další jsou na tom podobně. Tak uvidíme, co se s FANGem stane, ale zatím to vypadá spíš na nic než moc 🙁

Pocket postavy
Já vím, že hra vyšla sotva před 5 týdnama (cracklou betu nepočítaje), ale stejně. Všichni prohlašovali, jak je to easy hra atd atd atd… Ale naprosté minimum hráčů se na Final Round bylo ochotné uchýlit k pocket postavám. Většina se i ve zjevně nevýhodných matchupech držela svého maina.

Bude zajímavý sledovat, jak to bude dál, ale tohle rozhodně není trend, který jsem očekával. A ano, navzdory zjevné novosti hry.

Vyváženost postav
Ať si kdo chce říká co ho jen napadne, minimálně v tomto okamžiku vypadá SF5 až překvapivě dobře, pokud jde o ballance.

V TOP8 na Final Round bylo 8 různých postav (a žádný z TOP8 hráčů nehrál pocket charakter). V TOP16 bylo 12 různých postav.

V TOP64 byl nejranější postavou Ryu (9x) a druhá Chun-li (8x); nejméně zastoupenou postavou byl překvapivě M: Bison (1x). S přihlédnutím k jeho proklamované síle a k faktu, že ve skupinách jich bylo mraky, je docela překvapující — minimálně pro mě teda. Postav s 2 zastoupeními bylo už ale celkem dost (Zangief, Birdie, Laura, Dhalsim). Co je ale podstatné je že v těch TOP64 byly zasotupené VŠECHNY postavy a žádná svou účastí jasně nedominovala.

Tak a to je pro dnešek všechno. Jen bych na závěr ještě rád poznamenal, že se jedná o moje názory a postřehy, čili pokud nesouhlasíte, je to zcela v pořádku a na místě 😉