Jo, je to tak. Ibuki nevyjde “v květnu”, ale až “v červnu” Naše chyba. Naivně jsme si mysleli, že Capcom řekl “May release — Ibuki”. Při tom oni jasně řekli “may release — Ibuki”.

Ale k věci. Kdy v červnu vyjde? Tak tady se info různí. Někdo tvrdí, že hned tenhle víkend (4. — 5. 6.), někdo, že klasicky na konci měsíce. Oficiální info ale chybí — dokonce i celou tuhle zprávu profláknul (sice polo-ofiko, ale furt jen osobní) Saikyo Blog a ne nějaký PR oznámení.

EDIT: Ibuki vyjde na konci června


Tak, toli k tý zprávě. A teď blog.

Takže, tohle info má 2 strany, stejně jako ona známá mince. Nebo chleba, i když ten má pro změnu dvě kůrky. Což se v tomhle případě hodí možná ještě líp.

První strana jsou lidi. Hráči. FGC. Vy. My. I já. Jinými slovy — je to ta banda pošahanejch pošuků co neví, co chcou. Teda kromě toho že chcou nadávat na Capcom. Jakože… seriózně. Proberte se. Pár ran čelem do zdi pomůže. Vážně. Celý měsíce poslouchám, čtu a vidím NEKONEČNÝ série kydů na téma “SFV není hotoveeej” a “Capcom to uspěchaaaal” a “místo honění termínu měli raděj tu hru dodělaaaaat” a “ta hra měla vyjít nejdřív na podziiiiiim” a podobně. Tisíce, možná i milióny řádků na téma “Capcom vydal nedodělanou hru a já je za to nenávidím.”

Tak. A teď nevydali Ibuki. Protože není dodělaná. Protože si nejsou jistí, že je ok. Což po zkušenostech s Guilem (připomeňme si stovky rádobyúderných hlášek na téma “a to ho jako testovaliiiii, kdyř se tady děje tohletooo?”) je poměrně dost pochopitelný přístup.

Jenže ouha, kosa narazila na kámen. Teda v tomhle případě spíš příborovej nůž narazil na Mount Everest. Protože lidi chtějí co? Ano, správně. Lidí chtějí nadávat na Capcom. Takže bez špetky studu (a v mnoha případech i bez špetky rozumu) prostě naskakujou na rouzetej vlak proticapcpmí nenávisti a vesele pořvávají tupý hlášky na téma “Capcom to zase posral, nenávidím Capcom”. Bez ohledu na realitu, obsah nebo dokonce logiku jejich takzvaných argumentů, ve skutečnosti spíš (teď je to TAK oblíbený slovo) bonmotů na úrovni projevů mr. Ovara.

Ne, já to myslím vážně. CO TEDA KURVA CHCETE?
Chcete, aby věci vycházely v oznámeným termínu? Ok, prosím, nadávejte si na Ibuki, ale koukejte sakra sklapnout s kecama ohledně “uspěchanýho vydání SFV”, “neodělanýho obsahu” a podobnejch chujovin.
Chcete, aby věci vycházely v dokončeným stavu? Ok, prosím, nadávejte si na vydání SFV, ale koukete OCENIT odklad Ibuki.
Chcete, aby věci vycházely v dokončeným stavu v oznámeným termínu? Ok, taky tu pro vás mám modrý z nebe a hodinky s vodotryskem. A nádavkem tu o Červený Krakluce.
Nebo snad chcete jen a pouze nadávat? V tom případě prosím, prosím, dejte si na politiku. Tohle je teď strašně profláknutý téma a hrozně táhne. Možná to s ním dotáhnete i na prezidenta, když se budete fakt snažit.


Ale pak je tu i druhá strana mince. Capcom.

Osobně chápu jejich důvody pro vydání SFV v termínu, kdy ho vydali — a ve stavu, v jakým ho vydali. Ale očekával bych sakra, že se k tomu postavěj čelem a něco k tomu řeknou (třeba “omlouváme se, že jsme zklamali naše fanoušky”). Tupý fráze typu “trochu jsme podcenili zájem publika o Single Player content”, případně “naše firma bude v budoucnu vydávat hry raději hotové, než včas” jsou politický kydy bez jakýhokoli přesahu do naší všední reality.

Jenže to je to, co Capcom nedělá. Mysím stavět se problémům čelem. 8f lag na PS4? Mlčí. Mizernej PR? Mlčí. Problémy s legacy ovladači? Problémy s P2 stranou a menu? Netcode? Servery? Odsunutí Ibuki? Ban YP sponzoringu, ale ne chlastu a cigaret? Mlčí, mlčí, mlčí. Cokoli se posere, Capcom se jen usilovně dívá jinam a mlčí; nebo (v horším případě) rozdává články a rozhovory na téma “komunita je pro nás TÁÁÁÁÁKHLE důležitá a proto děláme CPT, tleskejte nám, jsme fakt dobří!”. Houby důležitá, když jim nestojí ani za oficiální informaci o tom, co bude dál. Houby dobří, když jim jejich PLATÍCÍ zákazníci nestojej ani za to říct těm, co vyhodili prachy za (ne zrovna levnej) Season Pass, co z toho krámu vlastně mají. Teda kromě 2 kostýmů (fíha!), z nichž jeden je hnusnější než druhej, a ušetřenejch 80.000 FM (tyjo, to se vyplatí!!!) za Airport arénu.

Jakože na rovinu… PR oddělení týhle firmy by si zasloužilo dostat padáka. Na hodinu. Celý, do jednoho. A ne, nedělám si srandu, ani nepřeháním. Vím jistě, že za TAKOVOUHLE práci by ho ve většině herních firem už dávno dostali. V některých by se možná dočkali i uplatnění ujednání o náhradě škody, případně soudního sporu o totéž. A ne, pořád ještě nepřeháním. Některý herní firmy jsou na svý zaměstnance fakt svině, když přijde na věc (a posranou práci). Capcom je ale jiný. Bohužel…

Takže tak, jak jsem chtěl aby se probrali lidi, tak by se měl probrat i Capcom. Yoshi Ono by měl (taky) pro začátek praštit párkrát hlavou do zdi, aby se vrátil do reality a nohama na zem, a pak by se měl sebrat a jít pořádně praštit pár lidí, co za tohle kreténský chování firmy navenek nesou přímou odpovědnost.

Protože… Na rovinu. Svým přístupem k PR a FGC poškozuje Capcom celej SFV a jeho komunitu 100x víc, než nedodělanej release. A ty škody se taky budou 100x hůř napravovat…


EDIT: Tak než jsem stihl dopsat svůj text (rodina, děti a večeře mi ho trochu protáhly), Capcom se už celému Ibuki problému postavit čelem. A opět zcela po svém.

Takže co udělal dobře: přiznal, že Ibuki nevyjde. Přiznal, že Ibuki vyjde na konci června, spolu se Story módem. Slíbil, že v budoucnu bude fanoušky informovat dřív a líp. Poděkoval fanouškům za trpělivost a podporu.

A co udělal špatně? Neřekl ani ubohý “omlouváme se” nebo “je nám to líto”. Prostě věci se maj tak a tak, tak se s tím smiřte, kokoti. Důvod odkladu označil za “neočekávané obtíže”, bez dalšího upřesnění. Přiznal, že už dlouho plánovali možnost jejího vydání ne v květnu, ale až začátkem června; bez dalšího vysvětlení. Celou situaci odbil 2 větama, jen aby pak překlopil do standardního slovníku plnýho květnatejch frátí o tom, jak “červen bude pro SFV fakt velkej!” a “chystáme blog kde podrobně popíšem obsah červnovýho updatu!” a samozřejmě klasický “těšte se na další skvělý zprávy”, čímž to DEFINITIVNĚ ZABIL.

A konečně: Ani Ibuki, ani Story mode, ani shop nebude v produkci na E3 2016. Což je FAKT průser. Protože všechno to, o čem jsem mluvil dřív, jsou možná vážný problémy, ale jen s komunitou. Tedy s lidima, co jim (minimálně prozatím a pro tuhle hru) už svý prachy dali. Ale prokaučovat E3 — to je s tím úplně nesrovnatelný. E3 jsou novináři, obrovský pokrytí a propahace. E3… Jsou velký prachy. Nebo spíš nejsou, v tomto případě.