Aris, známý turnajový komentátor, streamer a content maker pro Tekken (a Soul Calibur) se na nátlak svých fanoušků rozhodl dát dohromady svou vlastní variantu na Tekken 7 tierlist. Konkrétně se povídal na to, jak jsou podle něj postavy dobré v turnajích.

Dovolil bych si předeslat že i když se Aris v turnajích nijak neumisťuje, jeho znalosti hry jsou opravdu komplexní a jeho postřehů a názorů si cení i světoví top hráči.

Ale teď k věci:

A tady se můžete podívat na celé video… nebo si níž přečíst jeho shrnutí.

Pro začátek je potřeba zdůraznit to, co Aris předeslal — Tekken 7 je jedna z nejvybalancovanějších bojovek na trhu. Rozdíly mezi tiery jsou malé až minimální, a to i mezi S+ a B.

S+ se podle Arise od S postav silou nijak neliší. V čem ale vynikají, tak v rozhodování. Jejich volby jsou mnohem jednodušší a přímočařejší, což je v turnajovém tlaku vleká výhoda.

S jsou stejně silné jako S+, ale trpí právě těmi náročnějšími volbami — volbami z víc možností. Jde o tradiční postavy, co jsou silné, co mají tool pro každou situaci… Ale ne jeden univerzální, ale pokaždé jiný. S+ umí to samé, ale pomocí méně útoků. A právě proto je rozhodování se s nimi snazší.

A+ postavy jsou podle Arise vlastně S postavy, jenže… ježe s omezeními, která je stahují dolů. Trpí příliš malým movelistem s ještě menším množstvím opravdu dobrých útoků. Těch je dokonce tak málo, že pro soupeře není problém je mít neustále v aktivní paměti a být připravený je řešit — což u S a S+ postav prostě není možné. V S tieru nejsou, protože Airusův top10 má už teď 13 postav. S těmihle by jich bylo 16, takže jelikož u nich vidí nějakou nevýhodu, odsunul je.

A tier jsou postavy, co jsou dobré, ale mají podstatné slabiny. Horší risk/reward. Omezené možnosti. Díry v útoku. Nutnost “připravit” si soupeře, aby mohly rozjet svoji hru.

B tier podle něj nemá smysl hrát, pokud nejste fanoušek té dané postavy. Ne protože by tyhle chary byly slabé, ale prostě protože jiné postavy dělají to samé lépe. Jako příklad uvedl Heihachiho, který je sám o sobě dobrý… Ale proč ho hrát, když DJ má v principu stejný moveset, ale v mnohem lepším provedení?

B je proto “speciální” kategorie kde některé postavy nejsou postavy kvůli tomu, jak jsou dobré, ale prostě protože jsou stejné jako někdo jiný, kdo je o poznání lepší. Jiné jsou tu prostě protože jsou horší než ostatní.